Padomi virtuvē

Trauki un gatavošana

Trauka materiāls ietekmē produktu sagatavošanu.

Alumīnija trauki rada indīgus savienojumus, tāpēc tos nav pieļaujams izmantot ēdiena gatavošanas procesā

Labāk nelietot traukus ar teflona pārklājumu

Gī nedrīkst uzglabāt bronzas traukos

Labākie trauku materiāli ēdiena gatavošanai ir:

Kapha tipa cilvēkiem: porcelāna, māla un vara trauki,

Pita tipa cilvēkiem: misiņa vai sudraba trauki,

Vata tipa cilvēkiem: dzelzs trauki

Virs kādas uguns labāk gatavot ēdienu: vislabākais ir kaltēti govs mēsli, tad malka (augļu koku – vislabākā), ogles jau nedaudz sliktāk, tad gāze, un vissliktākā ir elektriskā plīts, bet mikroviļņi krāsnis vispār nav pieņemamas.

Pirms gatavošanas uguni pavardā iededzina vīrietis, bet ēdienu gatavo sieviete. Ja vīrs ēdīs tikai sievas gartavotu ēdienu, tad labākas būs viņu attiecības, un viņš nekad nespēs pamest sievu.

Ēdienu gatavojot to noteikti ir jāmaisa pulsteņrādītāja kustības virzienā, gatavojot ir ļoti ieteicams skaitīt mantras un vēlēt laimi tiem, kas ēdienu ēdīs. Ja maisīs pret pulsteņrādītāja kustības virzienam, tad sastrīdēsies ar tiem, kas šo ēdienu ēdīs.

Edienu gatavojot to nevajag garšot.

Saknes gatavojot tās labāk jāsagriež lielākos gabalos, un gatavojot vāra vai cep tikai tik ilgi, kamēr tie paliek mīksti, nedrīkt tos vēl pēc tam ilgstoši karsēt kamēr tie izjūk.

Gatavojot vajag izvairīties no cepšanas, labāk ir ēdienu tvaicēt. Tiem cilvēkiem, kam salst, kam bieži ir auksti, tiem cepšana palielina iekšējo uguni, bet tiem, kam ir karsti, labāk ēdienu ir sutināt.

Ēšana

Kad ēdiens gatavs, pirms sākt ēšanu, uz galda noliek svecīti un vīrietis to aizdedzina. Vispirms ieliek mazu gabaliņu no ēdiena tīrā trauciņā, no kura neviens cilvēks nekad nav ēdis, dievam, un noliek uz altāra, un pasaka paldies dievam par ēdienu. Ja to izdara, tad viss ēdiens pārvēršas par nektāru, un cilvēks to ēsdams neslimos.

Kad ēdiens nolikts dievam, tad nākošajam ēdienu uzliek vīram, tad sievai, un tad visiem pārējiem ģimenes locekļiem, šadā secībā, pēc vecuma, sākot ar vecāko.

Dzīvniekam jādod ēst pašam pēdējam, vai vislabāk atliekas. Ja dzīvniekam pirmajam ieliks ēdienu no kopējā katla, tad ar to viss ēdiens tiks apgānīts, un tad to labāk vispār neēst bet izmest. Cilvēku maltītes laikā dzīvnieks nedrīkst skatīties ne uz ēdienu, ne arī cilvēkiem acīs.

Pirms ēšanas noteikti pateicas dievam, un tikai tad sāk ēst.

Visi ģimenē sāk ēst tādā secībā kā minēts, vispirms vīrs, tad visi pārējie.

Vēdas iesaka ēst ar rokām. Ar rokām labi var sajust ēdiena temperatūru. No mūsu ķermeņa iziet auras, ja ēdienu ņem ar roku,tad jau rokā sākas ēdiena piesātināšana ar enerģiju, ēdiens jāņem tā, ka rādītājpirksts nepieskarās ēdienam.

Ēdienu jāņem tikai ar labo roku, ar kreiso nedrīkst. (izņēmums ir ja cilvēks ir kreilis). Dakšas un nažus un citus asus priekšmetus tuvināt sejai nedrīkst, tas sagrauj auru, jāēd vismaz ar karoti vai vislabāk ar rokām.

Ēdot jācenšas nerunāt. Katru kumosu vajag labi sagremot, ēdot koncentrējas uz ēdiena garšu.

Ajurvēda ir teiciens – “cietu ēdienu izdzer, bet šķidru sakožļā”. Tas nozīmē ka ēdienu jākožļā tik ilgi, kamēr tas mute kļūst pavisam šķidrs, tikai tad var to norīt, savukārt ja šķidrumus ir jāpakozļā, tāpēc lai tie sajaucas ar siekalām, un varētu sajust to garšu.

Ēdot ir ļoti svarīgi izjust ēdiena garšu, jo tā tiek padots signāls vēderam, kā pareizi apstrādāt ēdienu. Ja ēdienu nepieteikoši sakožļā, nesajūtot ēdiena garšu, vēders nezinās kā pareizi to apstrādāt, un ēdiens sliktāk sagremojas, tad veidosies toksīni.

Jāpieceļas no galda ar vieglu izsalkuma sajūtu. Daudz labāk ir apēst par maz nekā apēst par daudz.

Pirmais no galda pieceļas vīrs. Līdz tam pārējie kaut arī paēduši nedriks attiet no galda. Ja kādam jāsteidzas, tad viņam jālūdz vīram atļauja aiziet no galda.

Traukus jāmazgā uzreiz pēc ēšanas, nedrīkst atstāt netīrus traukus uz galda, jo tad virtuvē savairojas visādi gari un mošķi.

Uz galda nedrīkst atstāt neapsegtu ēdienu, jo tad šie gari to ēd, un mēs vēlāk to ēdot, uzņemam šo garu slikto karmu.

Porcelāna un māla trauki uzņem tā cilvēka karmu, kas no tā ēd. Dzelzs trauki neuzņem ēdāja karmu, tāpēc Indijā ēd no dzelzs traukiem.