zīdaiņa barošana

Kad bērns ir tikko piedzimis, bet krūts piens vēl nav pieejams, tad var pabarot ar 4-5 tējkarotēm uzvārīta remdena govs piena. Dažreiz mātei piens parādās 2. vai 3. dienā, bet līdz tam var dot bērnam govs pienu.

Bērnu ar krūti jābaro vismaz 1-2 gadus, jo ilgāk, jo labāk, var pat līdz 5 gadiem. Tas dod bērnam spēju vairāk cienīt sievietes, un bērns izaugs saprātīgāks.

Lai piens būtu pietiekami daudz, ir jāļauj zīst tik daudz, cik mazulis vēlas. Cēlonis tam, ja izbeidzas krūts piens, ir dusmas, skumjas, nav mīlestības pret  bērnu, bailes, badošanās, fiziskas slodzes, sausu ēdienu lietošana, novājēšana un nākamā grūtniecība. Piens mātei beidzas tad, ja tai trūkst mātes īpašības, ja tai nav pietiekami daudz sirds siltuma, mīlestības pret bērnu, ja viņa izjūt bērnu kā savu problēmu, tad viņai beidzas piens.

Lai stimulētu piena izdalīšanos var lietot uzturā valriekstus, dzert govs pienu, vai nātres sakņu tēju, tas palielinās piena izdalīšanos.

Kamēr baro bērnu ar krūti, vajag būt maksimāli daudz tiešas saskarsmes  kontaktam ar zīdaini. Tas arī palīdzēs labāk veidoties pienam.

Ko darīt ja pietrūkst mātes piens? Ir daudzi garšaugi, kas veicina piena veidošanos:

Fenheļa sēklas.Var uzvārīt fenheļa tēju, izmantojot divus tējkarotes sasmalcinātu sēklu uz glāzi verdoša ūdens, atstāj ievilkties piecas minūtes, dzer trīs glāzes dienā.

Sierāboliņa sēklas: Sajauc pusi tējkarotes samaltas pulverī sēklas kopā ar Dalia (krekinga kvieši) vai rīsu biezputru un ēd katru dienu.

Savvaļas sparģelis (Šatavari): Sanskritā, šatavari nozīmē “sieviete, kurai ir 100 vīri”. Nosaukums ir simbolisks, jo tas ir galvenais sievieti atjaunojošais augs. Tas palielina krūts izmēru un piena daudzumu. Ņem vienu vai divas tējkarotes žāvētā pulvera, iejauc glāzē silta piena, dzer divas reizes dienā.

Palielināt barošanas biežumu. Dot bērnam krūti bērnu vismaz ik pēc divām stundām dienas laikā un vismaz ik pēc četrām stundām naktī.

Lai bērnu barotu nav jāgaida, lai krūtis būtu piepildītas. Nevajag vienā barošanas reizē pārmaiņus dot vienu un otru krūti, labāk ļaujiet bērnam pabeigt pirmo krūti, pirms pāriet pie otras.

Zīdaiņa barošana

Pēc tam, kad bērns paēdis vajag paturēt viņu ar taisnu muguru un nomodā vēl 10 līdz 20 minūtes, ļaujot lai uznāk atraudziņa.

Vajag censties knupīti dot pēc iespējas mazāk. Knupīti nekad nedrīkst uzspiest bērniem, lai tas rimtos raudāt, un būtu jāizvairās to dot uz nakti, kad iet gulēt.

Līdz tam laikam kamēr parādās zobi, bērnam nekādu citu ēdienu, izņemot pienu nedrīkst dot.

Visā pasaulē bērnu pārtikas ražotāji agresīvi reklamē dārgus piena aizstājējus, kas ražoti no sausā piena pulvera, un daudzām ķimikālijām, kas it kā  ir ērtāki pagatavošanā. Tomēr sausā piena pulveri iemaisot, ūdenī rezultātā diemžēl neveidojas piens, bet tikai piena pulvera šķīdums ūdenī, kam nav nekā kopīga ar pienu, jo tam vairs nepiemīt neviena no piena veselīgajām īpašībām, tā ir bezgaršīga susla, kas turklāt aizdambē zarnu poras un apgrūtina vielapmaiņu.

Sausā piena pulvera negatīvā ietekme uz veselību ir daudzkārt pierādīta, taču nav tādu likumu, kas aizliegtu tā ražošanu. Kompānija Nestlé, kas kontrolē lielu tirgus daļu, melīgi reklamē savus mākslīgos bērnu maisījumus kā vienīgo līdzekli gadījumā, ja māte ir inficēta.

Caureja un klepus ir vienas no parastākajām kaitēm zīdaiņa vecumā.

Caurejas gadījumā līdz sešu mēnešu vecumam:

Ņem 1 litru ūdens, pievienots 4 tējkarotes cukura, 1/8 tējkaroti sāls, divas tējkarotes pulveris Šatapušpa (anīsa) to uzvāra, izfiltrē un sajauc ar 1/8 tējkaroti sodas bikarbonātu un ½ tējkaroti citrona.

Pēc 6 mēnešu vecuma:

Vārītus rīsus, kam pievienots nedaudz cukura un nedaudz sāls. Šajā laikā jāturpina krūts barošana vai govs piena barošanu, to nedrīkst pārtraukt.

Saaukstēšanās un klepus gadījumā:

Izspiež sulu no 5-6 tulsī lapām (svētais baziliks) un nedaudz ingvera, to  jāuzsilda, sajauc ar medu, un jādod divas vai trīs reizes dienā.