Ēšana

 

Ēdiens ir cilvēka zāles, ja tā nav, tad zāles kļūst par viņa ēdienu. Tas nozīmē, ka pret ēdiena izvēli ir jāizturas tik pat nopietni kā pret zāļu izvēli. Aptiekā ir daudz zāļu, taču nevienam neienāks prātā katru dienu bez ārsta ieteikuma pirkt citas zāles, tāpat ēdiens ir jāizvēlas balstoties uz zināšanām par savu veselību un ēdiena iedarbību.

Neviens produkts nav ne labs, ne slikts pats par sevi, katram tas ir atšķirīgs, neeksistē kāda  viena pareiza diēta un nav tādu produktu, kas pilnīgi visiem ir veselīgi. Ajurvēda saka:  “Kas vienam nektārs, tas otram inde”. Vai cilvēkam produkts ir labs vai slikts, to jānosaka individuāli.

Ja nav iespējas savu diētu noskaidrot pie speciālista, tad vajag paļauties uz savu garšu, vai smaržu. Ja paostot produktu, tā smarža liekas viegla, vēsa, svaiga, patīkama, tad produkts der, un ir labs priekš Jums, bet ja smarža liekas silta, smaga, nepatīkama, tad to labāk nelietot, vai lietot mazos daudzumos.

Produktam ir jābūt garšīgam, tādam, kas cilvēkam garšo. Nedrīkst ēst to, kas ļoti negaršo.

Cilvēks var uzturēt savu veselību tikai pareizi ēdot un ievērojot dienas režīmu.

Pareiza ēšana nozīmē ievērot pareizu ēšanas laiku, pareizi izvēlētus ēdienus atbilstoši savam tipam un stāvoklim, pareizu ēšanas daudzumu, un pareizas produktu kombinācijas ievērojot produktu saderību, un pareizas garšvielas. Pārkāpumi kaut vienā no minētajām jomām var sabojāt veselību, kaut arī pārējās jomās viss tiek ievērots pareizi.

Vēlams, lai ēšana katru dienu notiktu vienā un tajā pašā laikā.

Vata došai – jāēd 3 reizes dienā, Pita došai – vismaz 2 reizes, Kapha doša var vienu reizi dienā

Lai ēdiens varētu labi pārstrādāties, starp ēdienreizēm ir jāievēro vismaz 4 stundu intervālu, tajā laikā neko nevajag neēst, nenašķoties un netaisīt kafijas pauzes.

Cilvēks ēd arī „ar acīm”, tāpēc ēdienam un ēšanas vietai jābūt tīrai un skaisti noformētai.

Nedrīkst ēst stāvus, ejot, vai steigā. Ēšanas laikā noteikti jāapsēžas un jānomierinās. Vislabāk ēst vienatnē vai kopā ar ģimeni, vai labvēlīgā sabiedrībā. Nav ieteicams ēst publiskā vietā.

Ēdot nedrīkst skatīties televizoru, datoru, sūtīt īsziņas, runāt, vajag izvairīties no jebkādām negatīvām emocijām ēšanas laikā.

Katru dienu vismaz vienā ēdienreizē ir jāēd siltu ēdienu, un ēdienam būtu jāsatur visas sešas garšas.

Ēst drīkst tikai tad, kad reāli ir uzradusies apetīte.

Vajag ēst lēni, nesteidzīgi, ēdot vajag domāt par to,  ko ēdam, izbaudīt ēdiena garšu.

Ēdiena gremošanas process sākas mutē, tāpēc nepieciešams kārtīgi sakošļāt pārtiku pirms norīšanas, vēlams 15-30 reizes. Ja ēdiens mutē nesajaucas ar siekalām, tas netiks labi sagremots. Ajurvēda saka: Cietu pārtiku ir jāizdzer ( tas ir, jākošļā kamēr tā paliek šķidra), bet šķidrumu jāsakošļā.

Nevajag dzert tad, kad jūt izsalkumu, tas nomāc izsalkuma sajūtas rašanos.

Vēderu jāpiepilda sekojoši – vienu trešdaļu ar ēdienu, vienu trešdaļu ar šķidrumu, un vienu trešdaļu ar gaisu (jāatstāj tukšu).

Ja ēd cietu ēdienu, tad vēlams ēšanas laikā maziem malkiem piedzert kādu šķidrumu vai ūdeni (bet noteikti siltu vai karstu), apmēram tādā pat daudzumā (pēc tilpuma), kā cietā ēdiena tilpums un ne vairāk. Pie zupām neko piedzert nevajag.

Pusstundu pirms ēšanas un divas stundas pēc ēšanas nevajag neko dzert, tas atšķaida gremošanas sulas un traucē gremošanu.

Ēdienam jābūt sagatavotam, labāk neēst nedz negatavu ēdienu, ne arī par daudz saceptu vai savārītu.

Izvairīties no tāda ēdiena ēšanas, kas pēc pagatavošanas  jau ir pārnakšņojis. Vislabāk ēdienu gatavot tieši pirms ēšanas, ne ilgāk kā 3 stundas pirms maltītes.

Konservēts ēdiens nav veselīgs, jo tas satur konservantus, un tos apēdot, iekonservējas arī mūsu ķermenis, visi procesi organismā.

Sasaldēts ēdiens ir miris ēdiens.

Pārpalikušo ēdienu nedrīkst izmest miskastē, bet to vajag atdot dzīvniekiem vai putniem. Tik daudz ēdiena, cik mēs izmetam atkritumos, tieši tik daudz mums tas pietrūks nākotnē vai nākošajā dzīvē.

Traukus jānomazgā uzreiz pēc ēšanas, tos visu laiku jātur tīrus. Sieviete kas mazgā traukus, tādā veidā mazgā savu sirdi.