Pieci garīgās attīstības līmeņi

Pieci garīgās attīstības līmeņi (panča koša)

1. Anna maija koša – fiziskā ķermeņa līmenis, tādi cilvēki ēdienam un seksam piešķir lielu nozīme savā dzīvē. Viņi mīl labi paēst, parasti sarunās pārrunā par to, ko viņi garšīgu ēduši, ēdiens tiem ir galvenais dzīvē, dzīvē cenšas visu izbaudīt. Dzīves līmeni viņi vērtē pēc tā, cik lielā komfortā cilvēks dzīvo. Bieži nodarbojas ar sportu. Uzskata, ka sekss un citas ķermeniskas baudas – jo vairāk jo labāk.

2. Prana maija koša – enerģijas līmenis, dzīvības spēks, cilvēks uzskata ka veselība, spēks un vara ir galvenais dzīvē. Cenšas uzturā lietot veselīgus produktus, lasa žurnālus par veselību, ietur visādas diētas, piem. svaigēšanu, regulāri dzer ūdeni un zāļu tējas, pareizi elpo, vingro taisot hatha joga asanas, praktizē kundalini jogu, dzīvo aktīvu dzīvi, svētkos novēl viens otram labu veselību.

3. Mana maija koša – cilvēks uzskata, ka visu nosaka prāts un zināšanas. Tāds cilvēks par visu interesējas, ir praktisks, apmeklē lekcijas, tam ir plašs intelekts, daudz ko zina, izstudējis dažādas reliģijas, psiholoģiskās prakses, grib visiem citiem dot padomus, bet pats parasti šiem padomiem seko tikai daļēji. Uzskata, ka galvenais dzīvē ir būt laimīgam, un citiem arī vēl laimi un prieku. Tic, ka eksistē augstākie spēki, kas dod enerģiju, un domā, ka tie viņu mīlēs un žēlos, neatkarīgi no tā, cik daudz viņš pats būs grēkojis.

Šie trīs pirmie ir primitīvākie līmeņi, kas norāda, ka cilvēks ir sākotnējā garīgās attīstības stadijā, tā ir dvēsele, kas iepriekšējā dzīvē ir daudz grēkojusi.

4. Vigjana maija koša – tāds cilvēks jau saprot, ka ir dvēsele, ka eksistē karma, cenšas sekot Dieva likumiem. Tādi cilvēki izvairās no laicīgām aktivitātēm, tajā vietā apmeklē baznīcu, tempļus, utt., tiekas ar svētiem cilvēkiem, nodarbojas ar lūgšanām un meditācijām, lasa reliģiskas grāmatas, cenšas ievērot Dieva likumus, tos iespēju robežās pielieto savā dzīvē.

5. Ananda maija koša – svētlaimīgs stāvoklis, cilvēku pārņēmusi pilnīga Dieva mīlestība, viņš mīl Dievu un visa viņa radīto pasauli, visus cilvēkus un dzīvās būtnes, cenšas palīdzēt visiem. Cilvēks ir kā no citas pasaules, tas visur saskata Dievu, un ir ieinteresēts visā, kas kaut kā saistīts ar Dievu, laicīgās aktivitātes to vispār neinteresē.