Hatha joga
Nodarbojoties ar hatha jogu cilvēks iegūst sev enerģiju, kas uzlabo ne tikai veselību un dod spēku, bet uzlabo dzīvi kopumā.
Hatha joga ne tikai uzlabo enerģētiku un asinsriti, bet ir arī askēze, kad mēs piespiežam savu ķermeni ieņemt pozas, kas ir nekomfortablas, un pārvarot šo diskomfortu ķermeni rodas enerģijas, kas palīdz uzveikt mūsu iepriekš iegūto karmu, vai vismaz mīkstināt to.
Nodarbojoties ar hatha jogu ar laiku notiek neapzināta sagatavošanas tālākai garīgai attīstībai, sakārtojas domas, nomierinās prātu, veidojas askētisms. Ja radusies enerģija tiek novirzīta pazemīgai garīgajai praksei, tad tas palīdz harmoniski ieiet dzīves plūdumā; šī enerģija iedvesmo un atbalsta ceļā uz sevis pilnveidošanas un pašattīstību.
ja cilvēks turpina dzīvot parasta materiālista grēcīgu dzīvi, neievēro tikumiskos principus un veic grēcīgas darbības, tad nodarboties ar hatha jogu ir demonisms. Vispirms ir jāiemācās dzīvot pēc sirdsapziņas, tā lai neviens no mūsu darbības neciestu. Hatha joga ir sagatavošanās pakāpe augstākām praksēm. Ar asanām cilvēks sagatavo savu ķermeni sevis pilnveidošanai.
Tad, ja cilvēks nav atbrīvojies no ķermeniskās dzīves izpratnes, bet vienkārši veic dažādus fiziskus vingrinājumus, lai uzlabotu sava ķermeņa stāvokli, arī pieder pie tumsonīgas prakses, ko piekopj cilvēki, kam ir ļoti spēcīga ķermeniskā dzīves izpratne. Dažreiz šie muļķi paši domā, ka nodarbojas ar viņu tā saucamo jogu, bet patiesībā nav spējīgi un nemaz nemēģina apvaldīt savus jutekļus un prātu, kas ir galvenais mērķis jogas praksei. Jogas egoisti, kas nodarbojas ar jogu tikai sev, maldīgi domā, ka tā ir pašpilnveidošanās, bet patiesībā viņu jogas vingrošana ir nekas cits kā fizkultūra, līdzīgi kā aerobika vai jebkurš cits sporta veids.
Veselā ķermenī ne vienmēr mājo vesels gars. Ja trenē tikai ķermeni, bet par garīgo attīstību nedomā, tad veidojas disharmonija. Arī slikts cilvēks ar piepūli var uztrenēt savu ķermeni, bet slims gars veselā ķermenī noteikti vēlāk radīs problēmas.
Hatha jogas vingrojumi uz paklājiņa paši par sevi vēl nedod garīgo progresu. Ja, piemēram, skaista jogas pasniedzēja, demonstrējot jogas centra apmeklētājiem kā izpildīt asanas, izrāda savu seksapīlu, izsaucot apkārtējos satraukumu, tad otrā čakra izsauks viņai problēmas ar ādu.
Katrs cilvēks ir ar savu individuālu fizioloģiju, un attiecīgi tam dažas asanas būs daudz vieglāk izpildīt, bet citas ļoti grūti. Ir maldīgi domāt ka ar darbu visi var sasniegt vienādu rezultātu. Katram cilvēkam var būt dažas tādas asanas, kuras viņš nekad mūžā nevarēs izpildīt, lai arī kā censtos.
Hatha jogas asanas ir jāizpilda tikai līdz sāpju un diskomforta slieksnim, tik cik atļauj dotajā attīstības stadijā. Ar varu staipīties un lauzt sevi ir kaitīgi, pat tad, ja kaut ko nedaudz izdosies izstaipīt, tas tāpat nekādu labumu nedos.
Lunkans ķermenis nozīmē ka cilvēks dzīvojis pareizi iepriekšējā dzīvē, bet ja šajā dzīvē tas veic negatīvas darbības, tad lunkanums pamazām izzūd.
Ar hatha jogu vislabāk ir nodarboties vienatnē, nevis apmeklēt grupveida nodarbības jogas centros. Pirmkārt ne visi var to atļauties. Tagad internetā var viegli atrast informāciju kā pareizi izpildīt asanas. Cilvēki ir ļoti atšķirīgi, katram savs līmenis, savas spējas un iespējas, tāpēc visiem vienāda nodarbība nekad nebūs derīga.
Jogas pasniedzēja izvēle ir ļoti svarīga. Nodarbībā cilvēks koncentrējas uz to, un sekojoši no tā ļoti ietekmējas. Cilvēks nodarbībā koncentrējas uz pasniedzēju, un tad neapzināti pārdzīvo tās pašas emocijas ko viņš, kas bieži vien ir nevajadzīgi. No šejienes izriet ka ir svarīgi izvēlēties labu pasniedzēju, ar augstāku garīgās attīstības līmeni, tādu kas nav emocionāls, runā mierīgi un labestīgi, ir saprātīgs un dzīvesgudrs.
Visgrūtākais ir piespiest sevi sākt nodarbību. Šajā ziņā grupas nodarbībā to ir daudz vieglāk izdarīt kā vienatnē.
Enerģētiski vislabāk ir ja nodarbību laikā tuvumā nav neviena cilvēka, vislabāk to darīt pie dabas, zem kāda liela koka.
Nākošais etaps aiz hatha jogas ir pranajamas. Pramajamas izmaina ne tikai enerģētiku bet arī nomierina prātu. Jo mierīgāka elpa, jo mierīgāks prāts. Jo mierīgāks prāts, jo labāk tas strādās.